• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Karşıyaka NLP Kursları

Karşıyaka NLP Kursları
NLP Eğitimi

Yaşam herkes için aslında bir yollar ve kavşaklar bütünüdür. Bir yol vardır yürüdüğümüz; ama yürüme hızımıza ve hangi yöne sapacağımıza biz karar veririz.Her karar bir kavşak anlamındadır ve her kavşakta yeni durumlarla yüzleştiğimiz  gibi, tercih etmediğimiz yolların olası getireceklerinden de vazgeçeriz.Tercihlerimiz, yüzleşeceklerimiz ve asla yüzleşmeyeceklerimizin sorumluluğunuomuzlarımıza yükler. Bu nedenle doğru karar almak ve geriye dönüp baktığımızda“keşke” dememek, aslında sandığımızdan çok daha fazla önemlidir. 

NLP Neuro Linguistic Programming kelimelerinin birinci harflerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Daha önce çok anlamsız gelen bu üç harf simdi beynimizde başka bir boyutta anlam ifade etmektedir. Bu sizin beyninizde de gerçekleşebilir.

Neuro: Beynimizi ve duyularımızı ifade etmektedir. Yaşadığımız tecrübeleri 5 duyumuzla algılayıp proses eder ve beynimize yerleştiririz.

Linguistic: Dil ve sözsüz iletişimimiz, beynimizde kodlanarak anlam verilen derin yapımızdaki programların ifadelendirilmesidir.

Programming: Beynimiz, duyularımız ve iletişimimizi doğru olarak organize ettiğimizde arzuladığımız hedeflere, başarılar ve sonuçlara ulaşma kabiliyetimizi ifade etmektedir.

Her davranışımızın temelinde derin yapımızdaki anlamları ifade eden geri besleme vardır. Bu çerçeve içinde ve dışında kalan bütün davranışlarımız modellenebilir, öğretilebilir ve değiştirilebilir. Hangi konuda nelerin işe yarayabileceği ise öğrenilmiş yeteneklerin kullanılması ile mümkün olmaktadır.

NLP Önermeleri:

    Her insanda ihtiyacı olan bütün kaynaklar mevcuttur.

    Her davranışımız altında pozitif bir neden vardır.

    İletişimimizin anlamı aldığımız cevapta saklıdır.

    İstediğinize, istediğiniz yöntemlerle ulaşamadıysanız, değiştirin.

    NLP'de hata yoktur, sadece geri beslemedir.

    Her insan değerlidir.

    Eğer bir kişi bir şey yapıyorsa, herkes öğrenebilir.

    Her sistemde, en esnek olan, en çok etki sağlar.

    Biri bize küfrediyorsa bunu sorumlusu biziz.

    Dünyamızı kontrol edemediğimizde, kontrolümüzü kaybederiz.


İyi Bir İletişimci Olmak İstemez misiniz?

 

 NLP kurucularına göre, her davranışın bir yapısı vardır; bu yapıları öğrenince ya da değiştirince istediğimiz sonuçlara ulaşabiliriz. Duyarlılığımızın, bakış açımızın ve kişilerle olan iletişimimizin gelişmesi olanaklıdır.


 Kim Beyninizi Etkin Kullanmak istemez ki ?

 

NLP bir meydan okumadır. İnsanın en büyük meydan okuması ise kendi beyni nedir. NLP ile hedefimiz "beyni tarafından yönetilen bir insan" olmaktansa "beynini yöneten bir insan" olmaktır.

 

Hedefinizi Belirleyip Sonuç Almak İster misiniz?: NLP ile gerçekleşmesini istediğimiz bir durumu-sonucu hayal edip,zihnimizde canlandırarak, bütün duyu organlarımızla deneyimlediğimizde bunu hayatımızda da gerçekleştirebiliriz.

 

KimEtkin Bir Lider Olmak ister? : İyi bir lider olmak için bazı özelliklere sahip olmak gerekir.Bunlar ise İyi bir iletişimci olmak, öz güven sahibi olmak, motive  edici olmak ve esnek olmak vb. İşte NLP, tüm bunları bize kazandıran bir rehberdir.

 

İknaEtme konusunda uzman olmayı kim istemez ? Bilinçaltı düzeyde beden dili vs. ile karşısındaki insanı etkileme/ikna etme teknik ve becerileri kazanacak dolayısıyla karşınızdaki insana (Örneğin satışta) doğru algı sistemi üzerinden bilgi aktaracak ve hedefiniz doğrultusunda yönlendirebileceksiniz.

NLP ihtiyacımız olan öz güveni kazanmamızda bize yardımcı olur. Öz güven Kazanmak olanaklı mıdır? Ne etmesi, kendisiyle ve çevresiyle barışık olması sağlanır.

İçsel Kaynaklarımızın ve Zihinsel Süreçlerimizin Farkında Olmak önemli ise..

Kişi,kendi içsel kaynaklarının ve zihinsel süreçlerinin farkına vardığında artık önünde yeni bir ufuk açılmış demektir.

Pozitif Düşünmek bana ne sağlar?

NLP pozitif bir düşünce sistemidir. Hayata çok karamsar ve negatif bakan biri NLP teknikleri ile bakış açısını değiştirip,içinde bulunduğu durumdan çıkıp hayata pozitif bakmayı ve pozitif düşünmeyi rahatlıkla öğrenebilir. İşin en güzel yanı ise kişinin bunu çok kısa bir süre de ve sadece kendi kaynaklarını kullanarak elde edebilmesidir.

 

İstenmeyen Davranışlarımı Değiştirebilir miyim ?

NLP teknikleri ile bir takım istenmeyen davranışlarımızı değiştirmek çok kolaydır.Değişimler, tamamen kendi içsel kaynaklarımızı referans alan temsil sistemlerimizle gerçekleştirildiğinden çok kalıcı ve çabuk olur..

DuygularımıYönetmeyi öğrenebilir miyim?

NLP duygularımızı nasıl kontrol edip, yönetebileceğinizi ve ihtiyaca yönelik duygu transferi yapabilmeyi öğretir.Bizi sınırlayan inançlardan kurtularak güçlendirici inanç ve tutumlara sahip olabiliriz. Böylece dengeli, huzurlu ve stressiz bir yaşam sürebiliriz.

Birdurum veya davranışı farklı perspektiflerden inceleyebilmek ruhumuza esneklik ve özgürlük sağlar. Anlam vermedeki esnekliğinizi geliştirerek davranış seçeneklerinizi arttırabilirsiniz.

 

"NLP ve Yeniden Çerçeveleme" bölümünde mercek altına alınacak bazı alt başlıklar:

 

Yeniden çerçeveleme türleri

 

Anlamın ya da içeriğin yeniden çerçevelenmesi

 

Niyet - davranış ayrımı

 

İçsel parçalar modeli


Parçaların sistem dizilimi

 

Six-Step Modeli, altı adımda yeniden çerçeveleme

 

Parçalar arası anlaşma yöntemi

 

İtiraz konularının yeniden çerçevelenmesi

  

Alt modaliteler (Submodalities):

 

Subjektif algısal dünyanın programlama dilini öğrenin.Elinizdeki bu araç ile hızlı ve hedef odaklı, duygusal durumu etkileyebilirsiniz.


"NLP ve Alt Modaliteler" bölümünde mercek altına alınacak bazı alt başlıklar:

 

.Alt modalitelerin sözlü göstergeleri

 

.Alt modalite tür ve çeşitleri

 

.Kritik alt modalitelerin tespit edilmesi

 

.Kontrast yöntemi

 

.Kaynak gönderimi

 

.İçsel ses ve resimlerin parçalanması

 

.Swish tekniği 

 

Stratejiler (Strategies):

 

Her insan davranışı ardında onu yöneten bir strateji yer alır. NLP, alanlarında uzman olan kişilerin stratejilerini modelleyip öğrenmeyi ve öğretmeyi kolaylaştıran bir sistem geliştirmiştir. Bu sayede yaratıcılık,motivasyon, karar verme, esneklik ve benzeri beceriler artık tesadüfen oluşan duygusal kaynaklar olmaktan çıkarılıp, bilinçli kullanılabilir araçlar haline geliyor.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Karşıyaka NLP Kursları başlıklı 1692 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın